سوال وجواب پیرامون بحث "سلوک ذیل شخصیت امام خمینی«رضوان‌ اللّه‌ تعالی‌ علیه»"

پیر جماران

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسات قم

 سئوال ۱: با عرض سلام متاسفانه گاهی دیده می شود در بحث های سلوک ذیل شخصیت امام خمینی دوستان در تبیین نظرات استاد عزیز بدون نظر به وجود ، به ابعاد شخصیتی امام عزیز می پردازند و فقیه شدن و... را لازمه این نوع سلوک معرفی می کنند در حالیکه استاد عزیز می فرمایند اگر امام فرمانده لشکر ۱۴ بود می شد حسین خرازی و.. واین را معنای سلوک ذیل شخصیت امام معرفی می کنند .استاد نظرشان را بیان کنند که به دنبال تبیین کدام سلوک هستند آیا می توان شهدای عزیز را مثال حقیقی این نوع سلوک دانست؟

جواب: حتماً همین‌ طور است. برای سلوک ذیل شخصیت امام باید متوجه تاریخی بود که ظهور کرده و توحید در ظرف امروزین تاریخ ما با هویتی که بتواند مقابل استکباری که امروز در میدان است، به صحنه آمده و این نوع حضور که شهدای عزیز آن را درک کردند چیز دیگری است که باید در ماوراء شخصیت فقهی حضرت امام جستجو شود.

سئوال ۲- حضرت آیت الله جوادی آملی در همایش علم دینی فرمودند علم شرقی یا غربی ندارد اگر علم مطابق واقع باشد دینی است و تقریبا دستاوردهای علمی و تجربی را به شرط تطابق با واقع دینی هستند چگونه می توان این مبنا را با مبنای حضرتعالی که تقریبا غرب را نفی می کند جمع کرد؟

جواب: مسلّم علم از آن جهت که مطابق واقع است شرقی و غربی ندارد، ولی در مباحث کلام جدید روشن می‌ شود که علوم تجربی ترکیبی از تجربه و تفسیر دانشمندان است و از جهت تفسیر دانشمندان است که علم ،دینی و غیر دینی پیدا می‌ شود و تفاوت نگاه فرانسیس بیکن به عنوان پدر علم جدید با نگاه یک حکیم متأله در این است که شخصی مثل بیکن هر تصرفی در طبیعت را مجاز می‌ داند، ولی حکیم متأله که متوجه أحسن‌ بودن نظام عالم است تنها حاضر است با طبیعت تعامل کند تا استعدادهای طبیعت را بارور نماید نه آن‌ که به طبیعت به هر نحوی تجاوز نماید و آن را تخریب کند.

سئوال ۳- آیا شما امام خمینی را ترجمه امام معصوم به فرهنگ امروز می دانید؟ و اگر اینگونه است ترجمه سلوک امام به زبان امروز چیست؟

جواب: در عین آن‌ که حضرت امام خمینی«رضوان‌ اللّه‌ تعالی‌ علیه» را معصوم نمی‌ دانم ولی از آن‌ جایی که می‌ دانم خداوند اگر امور بندگانش را به کسی واگذار کرد تنهایش نمی‌ گذارد، حرکات و گفتار امام را پیامی از طرف خدا می‌ دانم برای بشر امروزی اگر بخواهد از ظلمات دوران نجات یابد.

سئوال ۴- ظهور وخفا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به چه چیز محقق می شود؟

جواب: به اندازه‌ ی درک و معرفتی که ما باید به جایگاه امام زمان«عجل‌ اللّه‌ تعالی‌ فرجه» داشته باشیم.

سئوال ۵- چگونه باید افراد جایگاه خودرا در تاریخ تشخیص بدهند؟

جواب: باید تلاش کنند تقدیری که حضرت حق در این دوران برای ما رقم زده است را بنا به شواهدی که هست، بشناسند و این نیاز به یک شعور وجودی دارد.

سئوال ۶- برای بازخوانی حوزه چه کسی باید اقدام کند وراهکار شما چیست؟

جواب: اگر طلاب ذیل رهنمودهای رهبر معظم«حفظه‌ اللّه» عمل کنند، حوزه علمیه مطمئن‌ ترین جایگاه برای تغذیه‌ ی تاریخ آینده است.

سئوال ۷- آیا ولی فقیه در دوره غیبت صرفا رفع تحیر و تعیین وظیفه می کند که حجیت دارد یا نظرات ایشان کشف واقع هم می کند؟ آیا ممکن است فردی به طریقی کشف واقع کند و رهبری اشتباه کرده باشد؟

جواب: همان‌ طور که عرض کردم ولیّ فقیه به عنوان زعیم جامعه‌ ی اسلامی در ذیل قرآن و سنت راه دینداری در این زمان را می‌ نمایاند و به لحاظ آن‌ که اسلام نظر به واقعیت دارد زعیم جامعه‌ ی اسلامی که حتماً باید فقیه باشد، ما را متوجه واقعی‌ ترین واقعیات دوران‌ مان می‌ کند و می‌ فرمایند: این واقعیت امروز شما است که آمریکا هیچ غلطی نمی‌ تواند بکند. خداوند آنچه نیاز جامعه‌ ی اسلامی است را از زعیم دینی آن جامعه دریغ نمی‌ کند، حتی اگر او اشتباه کرد قلب او را متذکر آن اشتباه می‌ کند تا بیاید بگوید: ما در موضوع کنترل جمعیت غفلت کردیم.

سئوال ۸- آیا سایر بزرگان سلوک کدنظر حضرتعالی را می پذیرند؟

جواب: نمی‌ دانم.

سئوال ۹- کسانی که بُعدی از ابعاد امام را نمی پذیرند می توانند ذیل حضرت امام سلوک کنند؟

جواب: شاید نسبت به تعالی همه‌ جانبه‌ ای که در این دوران امکان دارد به مشکل بیفتند.

سئوال ۱۰- می فرمایید که نقطه شروع این حرکت این است که روح حاکم بر غرب را از همه ابعاد زندگیمان دور بریزیم تا بتوانیم وارد آن حرکت قدسی شویم که نتیجه اش تمدن نوین اسلامی است به نظر میرسد زحمت زیادی داشته باشد مصادیق ورود به فرهنگ غربی را چگونه بشناسیم که بتوانیم آن را کنار بگذاریم؟

جواب: در مصاحبه‌ ای که تحت عنوان « سبک زندگی در تمدن نوین اسلامی » به صورت جزوه چاپ شد عرایضی در راستای جواب به این سؤال داشته‌ ام.

سئوال ۱۱- فرمودید که ماباید وارد عالم امام خمینی«رضوان‌ اللّه‌ تعالی‌ علیه» شویم. چگون وارد این عالم شویم ؟آیا باید کار خاصی انجام داد ؟ آیا باید پیگیر مسایلی که انقلاب اسلامی با آن درگیر است باشیم؟آیا باید کارهای خود را با رویکرد خاصی انجام دهیم؟از شما تقاضا دارم این مساله را بیشتر توضیح دهید.

جواب: بنده کتاب «سلوک ذیل شخصیت امام خمینی«رضوان‌ اللّه‌ تعالی‌ علیه» را جهت همین امر خدمتتان عرضه کردم.

سئوال ۱۲- نگاه امام به ملکوت آسمان و زمین از مشخصات حضرت ابراهیم(ع) است چه تاثیری در روحیه بت شکنی ایشان دارند؟

جواب: این یک امر طبیعی است که هرجا توحید به معنای واقعی آن ظهور کرد با شرک و مظاهر شرک درگیر می‌ شود تا تشریع و تکوین هماهنگ باشد.

............................................................

منبع: لب المیزان

Share