دعای سبحان العزیز بقدرته المالک بغلبته/ شب هفدهم رمضان

انجمن‌ها: 

الجزء الأول؛ أبواب أحكام شهر رمضان؛ الباب الحادي و العشرون فيما نذكره من زيادات و دعوات في الليلة السابعة عشر منه و يومها و منها ما نختاره من عدة فصول في الدعوات بعدة روايات رواية 

جلد اول، باب های احکام ماه رمضان؛ باب بیست و یکم اعمال و دعاهای شب و روز هفدهم ماه رمضان: فصل آنچه که مختص به شب هفدهم ماه می باشد: فصل اول دعاهای مخصوص شب هفدهم (اولین دعا):

دعاى مخصوص شب هفدهم از ماه رمضان :

مِنْهَا مَا وَجَدْنَاهُ فِي كُتُبِ أَصْحَابِنَا الْعَتِيقَةِ وَ هِیَ فِی اللَّيْلَةِ السَّابِعَةَ عَشَرَ

دعای شب هفدهم بر اساس كتاب‌هاى كهن راويان اماميّه رحمهم اللّه :

سُبْحَانَ الْعَزِيزِ بِقُدْرَتِهِ الْمَالِكِ بِغَلَبَتِهِ الَّذِي لَا يَخْرُجُ شَيْ‏ءٌ عَنْ قَبَضْتِهِ وَ لَا أَمْرٌ إِلَّا بِيَدِهِ 

منزّه باد خدايى كه به قدرت خود سربلند و به چيرگى خود مالک است و هيچ‌ چيز از قبضه‌ ى اختيار او خارج نيست و هيچ امرى نيست جز آنكه به دست او است، 

الَّذِي‏ يَجُودُ مُبْتَدِئاً وَ مَسْئُولًا وَ يُنْعِمُ مُعِيداً هُوَ الْحَمِيدُ الْمَجِيدُ نَحْمَدُهُ بِتَوْفِيقِهِ 

خدايى كه ابتدائا [بدون درخواست]و با درخواست مى‌بخشد و نعمت خود را بازگشت داده و ادامه مى‌دهد و ستوده و والا است و ما به توفيق او، او را ستايش مى‌كنيم، 

فَنِعَمُهُ بِذَلِكَ جُدُدٌ لَا تُحْصَى وَ نُمَجِّدُهُ بِآلَائِهِ وَ بِدِلَالاتِهِ فَأَيَادِيهِ لَا تُكَافَى

از اين‌ رو نعمت‌هاى او نو و غير قابل شمارش است و به واسطه‌ ى نعمت‌ها و راهنمايى‌ هايش او را به بزرگى ياد مى‌كنيم، از اين‌رو عطاهاى او را نمى‌توان جبران نمود 

وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي يُمَلِّكُ [يَمْلِكُ‏] الْمَالِكِينَ وَ يُعِزُّ الْأَعِزَّاءَ وَ يُذِلُّ الْأَذَلِّينَ

و ستايش خدا را كه مالک مالكان است و به عزّتمندان عزّت مى‌ بخشد و خواران را خوار مى‌گرداند. 

اللَّهُمَّ إِنَّ هَذِهِ اللَّيْلَةَ لَيْلَةُ سَبْعَ عَشْرَةَ وَ هِيَ أَوَّلُ عُقُودِ الْأَعْدَادِ وَ سَبْعٌ وَ هِيَ شَرِيفَةُ الْآحَادِ لَاحِقَةٌ تَبِعَتْ سَابِقَهُ [بِنَعْتِ سَابِقِهِ‏]

خداوندا، اين شب، شب هفدهم ماه رمضان است، ده كه اولين عدد دهگان است و هفت كه بهترين عدد از ميان اعداد يگان مى‌باشد كه در پى عدد سابق [ده]آمده است [به صفت عدد سابق پيوسته است]. 

وَيْلٌ لِمَنْ أَمْضَاهُنَّ بِغَيْرِ حَقٍّ لَكَ يَا مَوْلَاهُ قَضَاكَ وَ لَا بِقُرْبٍ إِلَيْكَ أَرْضَاكَ

اى مولاى من، واى بر كسى كه آن‌ها را با غير حق تو به‌ سر آورد و يا با غير نزديكى به درگاهت بخواهد تو را خشنود سازد 

وَ أَنَا أَحَدُ أَهْلِ الْوَيْلِ صَدَّتْنِي عَنْكَ بِطْنَةُ الْمَآكِلِ وَ الْمَشَارِبِ

و من نيز بايد واى بگويم، زيرا پرخورى حاصل از خوردن خوراكى‌ها و نوشيدن نوشيدنى‌ها مرا از تو بازداشت 

وَ غَرَّنِي بِكَ أَمْرُ الْمَسَارِبِ وَ سَعَةُ الْمَذَاهِبِ وَ اجْتَذَبَتْنِي إِلَى لَذَّاتِهَا سِنَتِي

و تعدّد راه‌ها و گستردگى روش‌ها مرا فريفت و خواب‌ آلودگى‌ام مرا به‌ سوى لذّت‌هاى آن [راه و روش‌ها، يا دنيا]كشاند 

وَ رَكِبْتُ الْوَطِيئَةَ اللَّذِيذَةَ مِنْ غَفْلَتِي فَاطْرُدْ عَنِّي الِاغْتِرَارَ وَ أَنْقِذْنِي وَ آنِفْ بِي عَلَى الِاسْتِبْصَارِ

و از غفلت، مركب لذيذ را سوار شدم، پس فريفتگى را از من دور كن و مرا نجات ده و بر بصيرت و روشنگرى‌ ام بدار 

وَ احْفَظْنِي مِنْ يَدِ الْغَفْلَةِ وَ سَلِّمْنِي إِلَى الْيَقَظَةِ بِسَعَادَةٍ مِنْكَ تُمْضِيهَا وَ تَقْضِيهَا لِي وَ تُبَيِّضُ وَجْهِي لَدَيْكَ وَ تُزْلِفُنِي عِنْدَكَ

و از دست غفلت محافظم باش و به بيدارى و هوشيارى بسپار، به سعادتى از خود كه امضا و به‌ صورت قطعى مقرّر مى‌دارى و رويم را نزد خود سپيد مى‌گردانى و به خود نزديک مى‌ كنى، 

يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى [سَيِّدِنَا] مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ وَ آلِهِ وَ سَلَّم‏

اى مهربان‌ترين مهربانان. درود و سلام خداوند بر [سرورمان]حضرت محمّد، پيامبر خدا و خاندان او.

مطالب مرتبط و پیشنهادی :

ویژه نامه ضیافت الله (ماه مبارک رمضان)

ویژه نامه احکام روزه و روزه داری

مجموعه استیکر ماه رمضان (ایام و مناسبتها)

دعاهای تصویری روزانه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه پیام ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه نشانی از آسمان ویژه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه چندرسانه ای ماه ترین ماه (ویژه ماه مبارک رمضان)

Share