اعمال روز عاشورا

نماهنگ حسینی,عاشورا,امام حسین,گنجینه تصاویر ضیاءالصالحین
امام باقر(علیه السلام) می فرماید: «در این روز بر امام حسین(علیه السلام) گریه و عزاداری نمایید و اهل خانه را نیز به عزاداری و گریه تشویق کنید، و در خانه خود مجلس مصیبت برپادارید و اظهار اندوه و ناراحتی نمایید»

امام باقر(علیه السلام) می فرماید: «در این روز بر امام حسین(علیه السلام) گریه و عزاداری نمایید و اهل خانه را نیز به عزاداری و گریه تشویق کنید، و در خانه خود مجلس مصیبت برپادارید و اظهار اندوه و ناراحتی نمایید»

اعمال روز عاشورا را شرح دهید.

علما و بزرگان براساس روایاتی که از امامان معصوم(علیهم السلام) وارد شده، اعمالی را مناسب این روز دانسته اند که انجام آنها ثواب و پاداش دارد، که به برخی اشاره می کنیم:
1- دوری جستن از کارهایی که موجب لذت و خوشی است، مانند خوردن، نوشیدن، پوشیدن لباس های زیبا، گردش و تفریح، مسافرت های تفریحی و شادی آفرین، جلسات شادی و...
2 – برپاداشتن عزاداری و سوگواری.(2) امام باقر(علیه السلام) می فرماید: «در این روز بر امام حسین(علیه السلام) گریه و عزاداری نمایید و اهل خانه را نیز به عزاداری و گریه تشویق کنید، و در خانه خود مجلس مصیبت برپادارید و اظهار اندوه و ناراحتی نمایید».(3)
روشن است فرمایش امام باقر(علیه السلام) مربوط به دوران هایی بوده که در مساجد و حسینیه ها،  جلسات عزاداری تشکیل نمی شد، همچنین مربوط به افرادی است که توانایی رفتن به بیرون از خانه را ندارند. سزاوار است این افراد هم در داخل خانه، جلسه عزا برپا دارند و به یاد مصائب امام حسین(علیه السلام) اظهار اندوه و حزن نموده، اشک بریزند.
3 – سلام دادن بر امام حسین(علیه السلام) براساس روایت امام باقر(علیه السلام) کسی که توانایی ندارد روز عاشورا در کربلا باشد، بر آن حضرت سلام بدهد.(4) اگر بگوید «السلام علیک یا ابا عبدالله» کفایت می کند و بهتر است که بر سایر شهدا نیز سلام بدهد.
4 – رفتن به زیارتگاه ها.(5)
5 – بر محمد و آل محمد صلوات بفرستد.(6)
6 – از خداوند بخواهد نفرین و لعن خود را بر دشمنان اهل بیت(علیهم السلام) قرار دهد.(7)
امام باقر(علیه السلام) می فرماید: «با جدیّت، بر کشندة آن حضرت، لعن و نفرین نماید».(8)
7- دوستداران اهل بیت(علیهم السلام) چون یکدیگر را ملاقات نمودند، گریه کنند و با این جملات به یکدیگر تعزیت گویند:
«اَعظم اللهُ اُجورَنا وَ جَعَلَنا اللّهُ و ایّاکم مِن الطّالبین بِثاره مَعَ وَلِیّهِ الاِمام المَهدی مِن آلِ محمد علیهم السلام»
8- اندوخته نکردن نیازمندی های زندگی در آن روز. در روایت است: «اگر انسان روز عاشورا چیزی را ذخیره گرداند، برکتی نخواهد داشت و برای خانواده او نیز برکت ندارد».(10)
9 – خواندن دو رکعت نماز بعد از سلام و نفرین بر قاتلان آن حضرت. این عمل را در آغاز روز و پیش از ظهر انجام دهد.(11)
---------------------------------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. شیخ مفید، مسار الشیعه، ص 43.
2. همان.
3. بحارالانوار، ج98، ص 290؛ مصباح کفعمی، ص 482.
4. بحارالانوار، ج98، ص 290.
5. مسارالشیعه، ص44.
6. همان.
7. همان.
8. بحارالانوار، ج98، ص 290.
9. مصباح کفعمی، ص 482.
10. بحارالانوار، ج98، ص 291.
11. همان، ص 290.

Share