سوره بلد آیات 1 تا 4 - استاد مصطفی اسماعیل - تلاوت تصویری

موضوع: 
سوره بلد آیات 1 تا 4 با صدای مرحوم استاد مصطفی اسماعیل از قاریان بزرگ قرآن در مصر - تلاوت تصویری

سوره بلد آیات 1 تا 4 + (متن و ترجمه) :

سوره بلد  با صدای دلنشین و ماندگار مرحوم استاد مصطفی اسماعیل از قاریان بزرگ قرآن در مصر به مدت 4:50 به همراه متن و ترجمه آیات

سوره بلد

سوره بلد آیات 1 تا 4 :

لَا أُقْسِمُ بِهَـٰذَا الْبَلَدِ ﴿١﴾ وَأَنتَ حِلٌّ بِهَـٰذَا الْبَلَدِ ﴿٢﴾ وَوَالِدٍ وَمَا وَلَدَ ﴿٣﴾ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي كَبَدٍ ﴿٤﴾ 

ترجمه سوره بلد آیات 1 تا 4 :

سوگند به اين شهر، (۱) و حال آنكه تو در اين شهر جاى دارى؛ (۲) سوگند به پدرى [چنان‌] و آن كسى را كه به وجود آورد؛ (۳) به راستى كه انسان را در رنج آفريده ايم. (۴) 

نکته: این سوره از سوره های مکی قرآن بوده و به این حقیقت که زندگی انسان در عالم دنیا همواره توام با مشکلات و رنج است اشاره می کند. در قسمتی دیگر مهم ترین نعمتهای الهی را بر انسان می شمرد، و سپس به ناسپاسی او در مقابل این نعمتها اشاره می کند. در آخرین بخش مردم را به دو گروه «اصحاب المیمنة» و «اصحاب المشئمة» تقسیم کرده، به بیان گوشه ای از صفات اعمال گروه اول (مؤمنان صالح) و سرنوشت آنها، و بعد کافران و مجرمان و سرنوشت آنها می پردازد.

سوره بلد

استاد مصطفی اسماعیل (رحمه الله) :

مصطفی محمد المرسی اسماعیل صبح روز ۱۷ ژوئن سال ۱۹۰۵میلادی مطابق با ۲۸ خرداد سال ۱۲۸۴هجری شمسی در روستای میت غزال در ناحیه طنطا مصر دیده به جهان گشود. 
مصطفی در ۱۴ سالگی برای نخستین بار در مسجد عطیف طنطا قرآن را تلاوت کرد ، مردم پشت سر هم دورش حلقه زده و مجذوب صوت و تلاوت او شدند. جایگاه رفیع این استاد در میان قاریان سبب شده که وی را «اکبرالقراء» یعنی بزرگترین قاری لقب دهند.
مصطفی اسماعیل، ۲۶ دسامبر ۱۹۷۸ درگذشت.

چند تلاوت ماندگار از ایشان:
تلاوت سوره الحاقه آیات 1 تا 12 - استاد مصطفی اسماعیل
 تلاوت سوره نازعات 15 تا 41 - استاد مصطفی اسماعیل
تلاوت سوره قدر- استاد مصطفی اسماعیل

Share