نه گفتن حق مسلم شماست

مهارت نه گفتن
 برای اینکه  مهارت «نه گفتن» را بیاموزیم، بایستی در ابتدا متوجه شویم که چه چیزهایی ما را در برابر آن مقاوم می کند.

نه گفتن حق مسلم شماست

مهارت نه گفتن ، یکی از مهمترین مهارت­ هایی است که در برابر درخواست های غیر منطقی یا بیجای دیگران باید فرا گرفت؛ اما در درجه اول بهتر است بدانید که چه موانعی وجود دارد که شما نمی توانید از این کلمه جادویی به نحو احسن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: برخی «نه گفتن» به بیگانه را نابودی می دانند

نه گفتن حق مسلم شماست

مقدمه

خیلی از افراد توانایی استفاده از این کلمه جادویی را به دلیل علاقه به کمک کردن به دیگران و گریز از ناراحت کردن آنها ندارند! اینطور می شود که به همه جواب مثبت می دهند و چون زیر کوهی از مسوولیت ها، وظایف و فعالیت ها قرار می­ گیرند به دیگر وظایف مهم خود نمی رسند! اینها همه تفکرات اشتباهی هستند که در ذهن تان وجود دارند. یادگیری بیان «نه» برای آنکه بتوانید کارهایی را که مناسب با ارزش و شخصیت شماست، انجام دهید، لازم است! در واقع نه گفتن راجع به احترام به موقعیت ها، زمان و فرصت ­های شما است. در زیر دلایلی را که معمولا باعث سخت شدن نه گفتن برای ما می شود خواهید دید.

نه گفتن حق مسلم شماست

موانعی که در هنگام نه گفتن در مقابل خود می بینید

* می خواهید کمک کنید

شما قلب مهربانی دارید و دلسوز هستید؛ نمی خواهید که طرف را اصطلاحا «دک کنید» ؛ بلکه می خواهید تا آنجایی که امکان دارد کمک کنید، حتی اگر آن کار باعث هدر رفتن وقت تان شود.

* از گستاخ شدن هراسانید

خیلی ها اینطور فکر می کنند که نه گفتن به نوعی گستاخی است. این نوع تفکر مخصوصاً در فرهنگ آسیا مرسوم است، جایی که حفظ منزلت و شأن اهمیت دارد.

* می خواهید که سازگار باشید

نمی خواهید که خودتان را از گروه بیگانه کنید؛ بنابراین درخواست های دیگران را تأیید می کنید.

* ترس از نزاع

شما احتمالاً از این می ترسید که در صورت رد درخواست فردی، باعث عصبانی شدن وی شوید. این می تواند منتج به یک برخورد زشت شود. اگر هم چنین اتفاقی رخ ندهد امکان دارد که اختلاف عقیده ای رخ داده و در نتیجه در آینده باعث نتایج منفی شود.

* ترسِ از دست دادن موقعیت ها

 شاید با گفتن نه مضطرب شوید، چرا که احساس می­کنید باعث بسته شدن درها بر روی تان می شود.

* خراب نکردن پل ها

برخی از مردم نه گفتن را نوعی روگردانی می دانند. اینطور فکر می کنید که، نه گفتن می تواند باعث خراب شدن پل ها و قطع رابطه ها شود.

* ترس از جدایی

احتمالاً از قطع شدن یا ضعیف شدن ارتباطات دوستانه خود با سایرین وحشت دارید و به همین خاطر از راه پذیرفتن بدون چون و چراى یک درخواست خود را از این وحشت رها مى کنید.

* علاقه افراطی به افراد

به نظر می­رسد که آنقدر به شخص یا اشخاصى علاقه دارید که از نه گفتن به آنها احساس گناه مى کنید، در نتیجه ساده ترین راه را این مى بینید که به احساسات خود لطمه بزنید و دست از خواسته ها و برنامه هاى شخصیتان بکشید.

* احساس مسئولیت بیش از حد

شاید شما خود را در مقابل سایرین، بیشتر از حد متعارف و معمول مسؤول مى بینید و حاضرید برای آنها هر کاری بکنید، حتی اگر بدانید این کار در نهایت به ضرر شما تمام می­شود.

نه گفتن حق مسلم شماست

جمع بندی

این نکات را همیشه بخاطر داشته باشید؛ نه گفتن به معنای گستاخ شدن شما نیست، همانطوری که ناسازگاری شما را نخواهد رساند. نه گفتن به معنای ایجاد نزاع نیست، نه گفتن باعث از دست دادن موقعیت هایتان در آینده و دوستانتان نخواهد شد. همچنین نه گفتن قطعاً باعث خراب کردن پل ها نخواهد شد. بنابراین در مواردی که تشخیص می­دهید، با قاطعیت تمام نه بگویید.

Share