تاثیر اعمال در دنیا و آخرت

محسن زارع؛
اثار اعمال

آیا تاثیر و نتیجه کارها و اعمال ما در دنیا مشخص می شود یا در آخرت؟
مثلا وقتی گفته می شود که خوردن مال یتیم خوردن آتش هست آیا خوردن آتش در دنیا اتفاق می افتد یا در آخرت؟
برای بدست آوردن جواب بهترین گزینه ی پیش رو کلام خداوند تبارک و تعالی می باشد که عالم به تمام هستی و کائنات است.
خداوند در اخرین کتاب آسمانی می فرماید: (لَقَدْ كُنْتَ فِي غَفْلَةٍ مِنْ هٰذَا فَكَشَفْنَا عَنْكَ غِطَاءَكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَدِيدٌ )(1) [به او مى‏ گويند] واقعا كه از اين [حال] سخت در غفلت بودى [ولى] ما پرده‏ ات را [از جلوى چشمانت] برداشتيم و ديده‏ ات امروز تيز است.
نکته ای که در این آیه وجود دارد این است که خداوند از کلمه ی غفلت استفاده کردند.
کلمه ی غفلت زمانی بکار می رود که انسان چیزی را بیند و به آن توجه داشته باشد سپس نسبت به آن غفلت کند. خداوند در این آیه نفرموند: (که نبود و اینک بوجود آمد) بلکه فرموده: از آن در غفلت بودی و اکنون در آخرت حجاب غفلت برداشته شده است.
البته گفتن این نکته خالی از لطف نیست که چه بسا افرادی بوده و هستند که تاثیرات اعمال را در همین دنیا دیده و متوجه آن می شوند. چرا که خداوند در آیه ای دیگر می فرمایند: كَلاَّ لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ ،
لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ(2). هرگز چنین نیست. ار علم الیقین داشتید به راستی دوزخ را می دیدید.
وخداوند این حالت و مقام را به حضرت ابراهیم علیه السلام عطا نموده و میفرماید: وَ كَذٰلِكَ نُرِي إِبْرَاهِيمَ مَلَكُوتَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ وَ لِيَكُونَ مِنَ الْمُوقِنِينَ(3). و این گونه ملکوت آسمان ها و زمین را به حضرت ابراهیم علیه السلام نمایاندیم تا از اهل یقین گردد.
بنابر این هر گاه انسان یقین پیدا کند و از اهل غفلت نباشد، عقاب ها و ثواب ها و اثاری که متوجه اعمال و رفتار است را خواهد دید.
البته  رسیدن به این مقام فقط و فقط با تسلیم محض بودن پروردگار میسر می شود.

 

پی نوشت:
1. سوره  ق آیه 22
2. سوره تکاثر آیه 5 و 6
3. سوره انعام آیه 75.

Share