دعای سید بن باقی در روز هفتم رمضان

انجمن‌ها: 

الجزء الأول؛ أبواب أحكام شهر رمضان؛ الباب الحادي عشر فيما نذكره من زيادات دعوات في الليلة السابعة و يومها و فيه ما نختاره من عدة روايات في الدعوات‏، فصل فيما يختص باليوم السابع من دعاء غير متكرر، دعاء اليوم السابع من شهر رمضان‏، دعاء آخر في هذا اليوم برواية السيد ابن باقي في إختياره‏

جلد اول، باب های احکام ماه رمضان؛ باب یازدهم اعمال و دعاهای شب و روز هفتم ماه رمضان: فصل اول دعاهای مخصوص روز هفتم، (دومین دعا) به نقل از كتاب «اختيار» نوشته «سيد ابن الباقى» -رحمه اللّه-:

لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ وَحْدَهُ‏ (لا شَرِيكَ لَهُ)[سوره الانعام، آیه 163] (لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ)[سوره التغابن، آیه 1] يُحْيِي وَ يُمِيتُ‏ وَ هُوَ حَيٌّ لَا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ

معبودى جز خدا وجود ندارد، يگانه است و شريكى براى او نيست و فرمانروايى و ستايش او را است. زنده مى كند و مى ميراند و خود او زنده اى است كه هرگز نمى ميرد و خير و خوبى منحصرا به دست او است و بر هر چيز توانا است. 

لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ وَحْدَهُ‏ (لا شَرِيكَ لَهُ‏)[سوره الانعام، آیه 163] وَ لَا نَعْبُدُ إِلَّا إِيَّاهُ‏ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ وَحْدَهُ‏ (لا شَرِيكَ لَهُ)[سوره الانعام، آیه 163]‏ وَ سُبْحَانَ اللَّهِ وَ بِحَمْدِهِ‏ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ (إِلهاً واحِداً وَ نَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ‏)[سوره البقره، آیه 133]

معبودى جز خدا وجود ندارد، يگانه است و شريكى براى او نيست و ما تنها او را مى پرستيم. معبودى جز خدا وجود ندارد، يگانه است و شريكى براى او نيست، پاكا خدا و ستايش او را، معبودى جز خدا وجود ندارد، معبودى يگانه و ما تسليم اوييم. 

اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَالِمُ بِمَا ظَهَرَ مِنِّي وَ مَا خَفِيَ عَنْ خَلْقِكَ وَ لَوْ لَا سَتْرُكَ لِي وَ تَحَنُّنُكَ عَلَيَّ لَكُنْتُ مِنَ الْمَفْضُوحِينَ سَيِّدِي أَوْقَرْتَنِي بِالنِّعَمِ

خداوندا، تو به آنچه از من آشكار گرديده و از آفريده هايت پنهان است، آگاهى و اگر پوشش و مهربانى تو بر من نبود، قطعا رسوا مى شدم. آقاى من، تو بار سنگين نعمت هايت را بر پشتم نهادى 

وَ أَوْقَرْتُ صَحِيفَتِي ذُنُوباً نَظَرْتَ لِي بِكَرَمِكَ يَا مَوْلَايَ وَ لَمْ أَنْظُرْ لِنَفْسِي لِسُوءِ [بِسُوءِ] رَأْيِي 

و من نامه ى عملم را از بار سنگين گناهان پر كردم. اى مولاى من، تو به چشم بزرگوارى به من نگريستى و من به خاطر نظر زشتم، به نفع خويشتن به خود ننگريستم. 

فَكَمْ مِنْ ذَنْبٍ عَظِيمٍ وَ خَطِيئَةٍ مُوبِقَةٍ أَحْصَيْتَ عَلَيَّ فِي سَوَادِ اللَّيْلِ وَ ضَوْءِ النَّهَارِ أَسْتَحْيِي مِنْ ذِكْرِهَا تَسْمِيَةً بَيْنَ يَدَيْكَ

از اين رو، چه بسا گناه بزرگ و خطاى نابود كننده اى كه در تاريكى شب و روشنايى روز بر من نوشتى كه از بردن نام آن در پيشگاه تو، شرم مى كنم، 

فَبِئْسَ الْعَبْدُ أَنَا لِنَفْسِي وَ نِعْمَ الرَّبُّ أَنْتَ لِي تَدْعُونِي فَأُوَلِّي عَنْكَ كَأَنَّ لِيَ التَّطَوُّلَ عَلَيْكَ

پس چه بد بنده اى هستم من در مورد خودم و چه خوب پروردگارى هستى تو درباره ى من، تو مرا مى خوانى و من از تو رو برمى گردانم به گونه اى كه گويى من بر تو منّت گذارده ام. 

فَأَسْأَلُكَ يَا إِلَهِي بِالْقُدْرَةِ الَّتِي قَدَرْتَ بِهَا عَلَى ذُنُوبِي وَ إِحْصَائِهَا وَ بِالرَّحْمَةِ الَّتِي سَتَرْتَ بِهَا مَا قَبُحَ مِنْ ذُنُوبِي

پس اى معبود من، به آن قدرت تو كه بر گناهان من و شمارش آن ها قادرى و به آن رحمت تو كه گناهان زشتم را پوشاندى، 

أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ الْأَخْيَارِ وَ تُعْتِقَنِي مِنَ النَّارِ فِي يَوْمِي هَذَا مِنْ شَهْرِكَ الْمَيْمُونِ الْمَعْصُومِ

از تو مى خواهم كه بر حضرت محمّد و خاندان نيک او درود فرستى و مرا در اين روز از ماه خجسته و مصونت، از آتش جهنّم آزاد كنى 

وَ أَنْ تَخْتِمَ لِي فِي هَذَا الْيَوْمِ بِخَيْرٍ مَعَ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ الْأَحْيَاءِ مِنْهُمْ وَ الْأَمْوَاتِ بِمَا أَنْتَ أَهْلُهُ 

و اين روز مرا با مردان و زنان مؤمن-اعمّ از زندگان و مردگان به آنچه خود زيبنده ى آن هستى، ختم به خير كنى، 

حَتَّى أَفُوزَ يَا مَوْلَايَ بِحُسْنِ تَوَكُّلِي عَلَيْكَ وَ بِمَا جَرَتْ عَادَتُكَ مَعَ أَمْثَالِي مِنْ خَلْقِكَ وَ أَنْ تَرْزُقَنِي الْأَمْنَ وَ الْعَافِيَةَ وَ الْغِنَى وَ الْمَغْفِرَةَ

تا اين كه اى مولاى من، به توكّل نيك بر تو و به آنچه رويّه ى تو با امثال من از آفريده هايت جارى گشته، رستگار و كامياب گردم و ايمنى و عافيت و بى نيازى و آمرزش را روزى ام كن، 

إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ وَ سَلَّمَ‏

به راستى كه تو بر هر چيز توانايى اى مهربان ترين مهربانان. درود و سلام خداوند بر حضرت محمّد و خاندان پاک او.

مطالب مرتبط و پیشنهادی :
Share