مجریان نقشه ترامپ در داخل / پیوند کاسبان تحریم با کاسبان سیل

مجریان نقشه ترامپ در داخل / پیوند کاسبان تحریم با کاسبان سیل

پشت پرده تنش زایی در روابط ایران و عراق؛

همزمان با بحرانی شدن اوضاع سیل در کشورمان، برخی از رسانه های داخلی و خارجی و همچنین برخی از سلبریتی ها به شبه افکنی و انتشار مطالب تفرقه افکنانه درباره این عزم ملی که با کمک مالی بسیاری از ایرانی ها و اقدام به موقع سپاه، ارتش، هلال احمر و سایر ارگان ها همراه بود، پرداختند.

یک روز گفتند چرا آخوندها و علما در این صحنه های بحرانی حضور ندارند. یک روز گفتند چرا آخوندها با عمامه کار می کنند و ریا می کنند. روز دیگری گفتند که آب را به عمد در شهرها نگه داشته اند تا به تاسیسات نفتی آسیب نزند. دست آخر هم با ورود نیروهای بسیجی عراقی برای کمک به سیل زده ها تیتر زدند که عراقی ها برای جلوگیری از ورود آب به کشورشان به ایران آمده اند.

همین موضوع جرقه ای شد که رسانه های معاند و برخی سلبریتی ها، اظهاراتی عجیب و نادرست مطرح کنند و موج گسترده ای از اخبار نادرست و البته هدف دار در فضای مجازی منتشر شود.

رسانه هایی که برای کمک ناچیز اروپایی ها جشن می گیرند و در برابر انتقاد برخی که می گویند به جای این کمک ها، اروپا حق و حقوق ملت ایران را پرداخت کند، تیتر می زنند: دندان اسب پیشکش را نمی شمارند. حال چطور کمک های گسترده لجستیکی، انسانی، مالی و غذایی مهمترین همسایه و شریک ایران را نمی بینند و اتفاقاً بر طبل اختلاف دو ملت می کوبند.

مردم عراق، چه شیعه و چه سنی، در راستای طرح جمع آوری کمک های مردمی این کشور به سیل زدگان ایران، با راه اندازی کمپینی با نام «رد جمیل» (قدرشناسی)، اقدام به جمع آوری کمک کردند که نخستین محموله این هدایا و کمک های مردمی عراق، به همت حشدالشعبی عراق، روز چهارشنبه گذشته در قالب یک صد تن مواد غذایی از بصره عازم مناطق سیل زده ایران شد.

جنبش نجباء عراق نیز علاوه بر راه اندازی کمپینی تحت عنوان «زیر آتش بودیم و ما را یاری کردید، حالا شما زیر آب هستید و نوبت یاری ما رسیده است» کمک های جمع آوری شده را در قالب یک کاروان امدادی که دربرگیرنده بیش از صد خودروی حامل کمک های رفاهی و عمرانی بود، به مناطق سیل زده ایران اعزام کرد. علاوه بر اینها یگان مهندسی سازمان بسیج مردمی عراق (حشدالشعبی) برای کمک به مهار سیل در خوزستان، وارد کشور شد.

اما همزمان با پایکوبی اصلاح طلبان با کمک های نمایشی و ناچیز برخی کشورهای اروپایی، دروغ بزرگ آمریکایی ها در مستثنی کردن اقلام بشردوستانه از تحریم های ظالمانه شان، بیشتر آشکار شد؛ جایی که رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ، صریحاً اعلام کرد، جمعیت هلال احمر ایران برای کمک به سیل زدگان نمی تواند هیچگونه منابع مالی را به دلیل تحریم های آمریکا دریافت کند.

سازمان صلیب سرخ جهانی طی اطلاعیه ای با غیرانسانی خواندن تحریم های آمریکا علیه ایران اعلام کرد: تحریم های آمریکا ضد ایران مانع امدادرسانی به سیل زدگان در ایران شده است و به دلیل تحریم ها امکان ارائه پول نقد به هلال احمر ایران برای کمک به سیل زدگان وجود ندارد.

اما نکته ای که در این میان قابل تامل بود وضعیت و نحوه کمک های کشورهای متمول اروپایی بود، کمک هایی که شاید بهتر بود اصلاً کشورمان آنها را قبول نمی کرد، چراکه اینگونه کمک ها بیشتر تحقیر ملت بزرگ ایران بود.

کشورهای اروپایی که نه در برجام و نه پس از خروج آمریکا از این توافق هیچگونه همراهی با ایران نداشتند، از بسته حمایتی برای کمک به سیل زدگان ایران رونمایی کردند که بیشتر به یک شوخی شبیه بود. مبلغ کمک مالی چندین کشور اروپایی با قیمت روز یورو، چیزی در حدود ۱۶ میلیارد تومان بود، رقمی که بدون نیاز به کمک اروپایی ها، مردم ایران چندین برابر آن را تاکنون به حساب هلال احمر و کمیته امداد و سایر نهادهای امدادرسان دولتی و غیردولتی واریز کرده اند.

با این حال کشورهای اروپایی با رپرتاژی خبری اعلام کرده اند که ۱/۲ میلیون یورو برای کمک به سیل زدگان ایران اختصاص داده اند و با اعتماد به نفس می گویند «ما با همبستگی کامل با مردم ایران در این زمان سخت هستیم»!

این درحالی است که چندین دولت اروپایی حتی حاضر نشدند در زمانی که ترامپ معافیت هایی را برای خرید نفت ایران تعیین کرده بود، با ایران همراهی کنند. در این راستا کشورهای اروپایی طبق برجام می بایست روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کردند.

چیزی معادل ۲۵ میلیون دلار در هر روز. به طور مثال سهم فرانسه در این معامله ۵ میلیون دلار بوده است.

با خروج آمریکا از برجام، این تعهدات دستخوش تغییر قرار گرفت، اما ترامپ با وضع معافیت برای مدتی، اجازه خرید روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت را صادر کرده بود. یعنی روزانه ۱۰ میلیون دلار. با این وجود کشورهایی که امروز کمک ۱۶ میلیارد تومانی خود را «همدلی با مردم ایران» معرفی می کنند، در این مدت حاضر نشدند حتی یک بشکه نفت از ایران خریداری کنند و با خوش رقصی برای آمریکا ترجیح دادند در کنار ترامپ بایستند.

با این حال لیست کمک های غیرنقدی اروپایی ها به سیل زدگان در ایران نیز در نوع خود جالب توجه است. به طور مثال پک تجهیزات نجات در سیلاب که از سوی آلمان ارسال شده است شامل ۸۱ لباس سیلاب، ۸۰ کلاه ایمنی نجات، ۴۰ جلیقه نجات سیلاب، ۴۵ جفت چکمه ایمنی ضد آب، ۲۸ جفت چکمه قابل استفاده در آب و خشکی، ۷ جفت چکمه ایمنی لاستیکی و ۹ ست نجات سریع در آب بوده است، چیزی که یک خیریه محلی نیز توانایی تهیه آن را داشته است! البته فرانسوی ها هم ظاهراً ۵ هزار پتو و ۱۱۴ پمپ تخلیه آب به سیل زدگان کشورمان کمک کرده اند.

پیوند کاسبان تحریم با کاسبان سیل

اتاق فرمان انتشار این اخبار کجاست؟

با پاره کردن برجام توسط آمریکا و عدم همراهی اروپایی ها سال گذشته، سال سختی از جهت اقتصادی برای مردم ایران بود، و مشکلات فروش نفت در سال گذشته موجب بالارفتن قیمت ارز و به تبع آن تورم در سطح اقتصاد جامعه گردید.

در این میان گسترش ارتباطات مالی با همسایگان به ویژه عراق، با توجه به افزایش حجم صادرات به این کشور، توانست تا سطح قابل قبولی بدعهدی اروپا و آمریکا را جبران کند. این در حالیست که با سفر روحانی به عراق در اسفند سال گذشته تمام طلب ایران از عراق پرداخت شد و مبلغ قابل توجهی از کمبود ارزی کشور جبران شد. و با توجه به قراردادهای امضا شده در این سفر حجم مبادلات اقتصادی این دو کشور در سال جاری بیش از پیش خواهد شد.

درآمد ایران در سال ۹۷ از صادرات به عراق ۷.۵ میلیارد دلار بود؛ اما کل صادرات ایران به انگلیس، فرانسه، اسپانیا، آلمان، اتریش و ایتالیایی ها کمتر از ۶۰۰ میلیون دلار ارزیابی می شود. به بیان دیگر عراق به تنهایی بیش از ده برابر این کشورهای اروپایی آورده ارزی برای جمهوری اسلامی داشته است. و می تواند برای دور زدن تحریم ها بهترین گزینه برای ایران قلمداد شود.

بنابراین برای تکمیل پازل فشار به ایران باید ارتباط همسایگانی که با جمهوری اسلامی رابطه خوبی دارند خدشه دار شود. این بهترین و راحت ترین کار برای تکمیل پروژه فشار اقتصادی به ایران و سخت تر کردن معیشت مردم است. نقشه ای که تیم ترامپ به خوبی از آن آگاه هستند و اهمیت آنرا درک می کنند.

البته این موضوع جدیدی نیست در مهرماه سال گذشته نیز با بالارفتن حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق، موضوع سفر عراقی ها به مشهد و توریسم جنسی مطرح شد که منجر به تنش هایی میان دو ملت گردید که با فرارسیدن ایام اربعین و میهمان نوازی عراقی ها این فتنه خاموش شد.

اما در شرایط فعلی چه کسانی نقشه تیم ترامپ را در داخل اجرا می کنند و به هر بهانه ای به دنبال تنش در روابط ایران با کشورهای همسایه هستند؟

در ماجرای سیل اخیر در لرستان و خوزستان، خبرگزاری دولتی ایسنا (وابسته به جهاد دانشگاهی)، خبر ورود مخلصانه ی گروه هایی از «بسیج مردمی عراق» (حشدالشعبی) برای کمک به هموطنان سیل زده را با تیترسازی روی بیانیه حشدالشعبی، این گونه پوشش داد که گروه هایی از حشدالشعبی عراق "با هدف جلوگیری از ورود سیل به عراق وارد ایران شدند!!"

همین خبر مغرضانه کافی بود که حملات رسانه ای با محوریت ورود حشدالشعبی عراق و فاطمیون افغانستان با اهدافی از قبیل منحرف کردن سیل از عراق یا حتی «سرکوب» مردم سیل زده به راه بیفتد. تکرار این نوع خبرسازی های رسانه ای چون ایسنا که دقیقاً با محوریت تخریب روابط منطقه ای ایران نشان می دهد که دقیقاً این نوع خبرسازی ها با هدف مشخص از سوی هسته های نهفته در برخی رسانه های وابسته به پول بیت المال انجام می گیرد و یک زنجیره تبلیغاتی ضدمردم و منافع ملی را تکمیل می کند.

خبرگزاری ایسنا تنها یک حلقه از این زنجیره نفرت پراکنی میان دو همسایه و دو ملت است. بی بی سی فارسی، کانال های ضدانقلاب و متاسفانه سلبریتی های ناآگاه که سعی می کنند در همه زمینه ها نظر بدهند، حلقه های دیگر این زنجیره ضد امنیت ملی هستند.

درباره رسانه های معاند نظام تکلیف مشخص است. طی این ۴۰ سال از هیچ حرکتی برای ضربه به ملت ایران دریغ نکردند. اما درباره برخی رسانه های داخلی و سلبریتی موضوع متفاوت است. در حالت خوشبینانه اتخاذ اینگونه مواضع از جهل و نادانی قلمداد می شود و در احتمالی بدبینانه می توان گفت اینگونه اخبار با هدفی خاص از دهان برخی سلبریتی ها و سایت ها و خبرگزاری های داخلی منتشر می شود. که البته با توجه به پیشنیه این اتفاق از سوی این رسانه ها و سلبریتی ها انتظار می رود نهادهای ناظر و قوه قضاییه با جدیت بیشتری ورود کند.

 

منبع: مشرق نیوز

Share